Rodný dom Jozefa Kronera

“…v detstve všetko začína a tento začiatok každého z nás poznačí na celý život. Nie nadarmo sa do detstva vraciame v časoch najťažších, ale aj v čase najväčšieho šťastia. Je to to najmocnejšie zázemie, ktoré nám nemôže nikto nikdy zobrať.” (Jozef Kroner)

Spolok rodákov Jozefa Kronera si pri svojom vzniku dal jeden z dvoch hlavných cieľov obnoviť rodný dom Jozefa Kronera a sprístupniť ho verejnosti.
Veľký slovenský herec Jozef Kroner sa narodil  v malom strážnom domčeku. Ten však za posledné dve desaťročie chátral. S jeho rekonštrukciou sa po majetkovoprávnom vysporiadaní začalo v lete 2010 a domček bol dokončený v jeseni 2011. Zámerom, ktorý sa naplnil, bolo zrekonštruovať rodný dom Jozefa Kronera ako stavbu, ale v jeho vnútri vytvoriť aj pamätnú izbu venovanú hercovi a jeho rodine.

“Sme šťastní, že sa nám zámer podarilo naplniť a že sme, tak ako to cítime, splatili dlh rodákov výnimočnému a nenapodobiteľnému hercovi, akromnému človečiemu človeku. Vážime si pomoc a podporu všetkých, ktorí sa na projekte akýkoľvek spôsobom podieľali.” 

(z príhovoru predsedu SRJK Vladimíra Gajdošíka)

Po mnohom úsilí bol rodný dom Jozefa Kronera otvorený 19. novembra 2011 počas slávnosti pod názvom

K O R E N E   N E S P R E T Ŕ H A Š

Slávnosť začala príchodom motorového vláčika, ktorý bol špeciálne vypravený z Makovského nástupišťa v Čadci a prišiel priamo pred strážny domček. Vystúpilo z neho asi sto ľudí – potomkovia Kronerovcov, hostia, včítane ministra kultúry Daniela Krajcera a tí, ktorí sa najvýznanješím spôsobom podieľali na diele. Priestranstvo pred domom bolo plné ľudí. Po príhovoroch a poďakovaniach 89 ročná Zuzana Vaňousová-Kronerová, jediná zo žijúcich súrodencov Kronerovcov, spolu s herečkou Zuzkou Kronerovou symbolicky otvorili dom prestrihnutím rybárskeho lanka. Stretnutie sestry Jozefa Kronera Zuzany Vaňousovej so svojím rodným domom po takmer osemdesiatich rokoch bolo dojímavým zážitkom pre všetkých. Po prehliadke domu sprevádzanej spomienkami a emóciami sa všetci presunuli do kultúrneho domu na vernisáž významného slovenského fotografa Jaroslava Veličku.

rdjk_interier_11korene_2011_35korene_2011_28